سیمان کاری

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

زمانی که سیمان به درون فضای آنالوس می رسد تا گل حفاری را جابجا کند، اختلاف فشار بین سیمان و سیال سازند باعث از دست رفتن مقدار قابل توجهی از صافی سیمان به درون سازند می شود. اگر، حجم زیادی از صافی سیمان به درون سازند نفوذ کند، احتمال آسیب سازند وجود دارد.

 ترکیبات عمده در فاز آبی در تماس با سیمان آبدار، کلسیم سیلیکات ها، کلسیم سولفات ها، کلسیم کربنات ها یا بی کربنات ها و آلکالی سولفات ها هستند. بر اساس ترکیب خاص سیمان و pH آن، ممکن است صافی بیش از حد باکلسیم کربنات و کلسیم سولفات اشباع شده باشد. هنگامی که صافی سیمان به درون سازند نفوذ می کند و با کانی های سازند واکنش می دهد، pH آن از مقادیر بیشتر از ۱۲ تا یک pH بافری توسط کانی های سازند، کاهش می یابد. تغییر سریع pH می تواند منجر به تشکیل رسوب های غیر آلی مانند کلسیم کربنات و کلسیم سولفات شود. 

Cunningbam و Smith اثر صافی سیمان را بر تراوایی سازند بررسی کردند و نتیجه گرفتند که شواهد کمی از مهاجرت ذرات ریز و یا تورم رس (Clay swelling) توسط صافی سیمان، وجود دارد. آنها کاهش ۹۰-۶۰ ٪ در تراوایی مغزه های گرفته شده در ناحیه مورد هجوم صافی سیمان را مشاهده کردند. 

Yang,Sharma اثر افزودنی های سیمان مانند مشتقات لیگنین، مشتقات سلولز، اسید های آلی و پلیمرهای مصنوعی را بر وسعت کاهش تراوایی در مغزه هایی که در معرفی صافی سیمان قرار گرفته بودند را بررسی کردندبرای این کار، صافی سیمان به مغزه ماسه سنگی تزریق شد. کاهش ۶۰-۴۰ ٪ در تراوایی در ۶ اینچ از طول مغزه مشاهده شد. اکثر آسیب مشاهده شده مربوط به رسوب مواد غیر قابل حل مانند کلسیم کربنات و کلسیم سولفات در مغزه بود. مقدار رسوب و نرخ رسوب گذاری نسبت به انتقال سیال، عامل های مهمی هستند که وسعت و عمق آسیب تراوایی را کنترل می کنند. صافی های سیمان که نرخ رسوب گذاری بالایی را نشان می دهد تمایل به بستن نقاط بالادست مغزه دارند، در حالی که صافی ها با نرخ رسوب گذاری کم تمایل به بستن نقاط پایین دستی مغزه را دارند یا ممکن است باعث بستن حفرات نشوند. ترکیبات سیمان نقش مهمی در تعیین مقدار و نرخ رسوب گذاری دارند. به عنوان مثال، افزودن مشتقات لیگنین یا پلیمر، مقدار رسوب را کاهش داده و سبب آسیب کمتر در سنگ می شود. از طرف دیگر افزودن مشتقات سلولزی، مقدار و نرخ رسوب را افزایش می دهد و سبب آسیب بیشتر می شود.

اگر عمق نفوذ صافی سیمان به ۴ اینچ محدود شود، آسیب ایجاد شده نباید نگران کننده باشد زیرا تونل های ایجاد شده توسط عملیات مشبک کاری این آسیب را بر طرف می کند. اگر در بعضی از موقعیت ها که حجم زیادی از صافی سیمان ممکن است از دست برود، این نوع آسیب باید جدی گرفته شود. در چنین حالت هایی، استفاده از افزودنی های مربوط به کنترل هرزروی سیال و پلیمر ها در دوغاب سیمان لازم است تا به دقت ارزیابی شود که سیمان به درستی برای کم کردن آسیب به درستی طراحی شده باشد.

محبوب ترین ها

خواص سنگ مخزن 15 ارديبهشت 1395 8
اسیدکاری 21 تیر 1395 5
نمودارگیری چاه 11 مرداد 1395 5
خواص سنگ مخزن 23 تیر 1395 3
فرازآوری مصنوعی 15 ارديبهشت 1395 3

پربازدیدترین مطالب

آخرین مطالب گروه

مطالب مرتبط