سیمان کاری

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سیمان کاری یکی از مهم ترین کارهای مربوط به تکمیل چاه است. متاسفانه، بندرت تعهد و زمان کافی برای انجام سیمان کاری خوب صرف می شود زیرا سیمان کاری در انتهای حفاری انجام می شود و باید سریعاً چاه را آماده تولید کند.

پس  مجبوریم زمان به مراتب بیشتری را برای اصلاح و یا حتی از بین بردن اثرات یک سیمان کاری بد، صرف کنیم. سیمان فضای بین رشته ی لوله جداری و دیواره چاه را پر کرده و می بندد. سیمان کاری عموما سه هدف اصلی دارد:

۱- ایزوله و جدا کردن ناحیه ها ۲- کنترل خوردگی و ۳- پایداری سازند و بهبود مقاومت لوله.

بیش ترین سیمانی که در صنعت نفت استفاده می شود یک نوع از سیمان های پرتلند می باشد. سیمان پرتلند از سنگ آهک و حتی رس یا شیل ساخته شده که در دمای ۲۶۰۰ تا ۳۰۰۰ درجه فارنهایت حرارت دیدند. دمای بالا ترکیبات را ذوب و تبدیل به ماده ای به اسم سیمان کلینکر می کند. بعد از مرحله حرارت دیدن، محصول کلینکر زبر در اندازه های مشخصی بر اساس درجه سیمان بدست می آید. اندازه نهایی ذرات سیمان رابطه ی مستقیمی به میزان آب مورد نیاز برای ساختن دوغاب، بدون تولید آب اضافه در بالای سیمان دارد. کریستال های موجود در سیمان عبارتند از: تری کلسیم سیلیکات C3S، دی کلسیم سیلیکات C2S، تتراکلسیم آلومین فریت C4AF، تری کلسیم آلومینات C3A،پریکلاز یا اکسید منیزیم MgO و آهک CaO.

همه سیمان ها،حتی آنهایی که از ترکیبات یکسان تشکیل شده اند، وقتی که با آب ترکیب شوند به صورت یکسان واکنش نمی دهند. اساساً، تفاوت ها در خرد کردن سیمان، ناخالصی های آب و اضافه کردن بعضی از افزودنی ها حین فرآیند تولید سیمان می باشد. طبقه بندی سیمان ها، در پاسخ به شرایط ته چاهی عمق تر و با دمای بیشتر است. محیط چاه، پارامتری است که محدودیت های سیمان را کنترل می کند. همچنین، افزودنی هایی مانند شتاب دهنده ها و تاخیری ها برای اصلاح رفتار سیمان می تواند، استفاده شود. بر این اساس، به عنوان مثال سیمان کلاس H، می تواند برای اعماق بیش از ۸۰۰۰ ft -که محدودیت این سیمان است - استفاده شود.

طبقه بندی API سیمان ها:

کلاس A: مناسب برای سیمان کاری از سطح تا عمق  ft۶۰۰۰ ( m۱۸۳۰)، زمانی که شرایط خاصی نیاز نباشد.

کلاس B: مناسب برای سیمان کاری از سطح تا عمق  ft۶۰۰۰ ( m۱۸۳۰)، زمانی که شرایط مقاومت متوسط یا بالا در مقابل سولفات لازم است.

کلاس C: مناسب برای سیمان کاری از سطح تا عمق  ft۶۰۰۰ ( m۱۸۳۰)، زمانی که شرایط مقاومت اولیه بالایی نیاز باشد.

کلاس D: مناسب برای اعماق  ft ۶۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ (m ۳۰۵۰ - ۱۸۳۰)، تحت شرایط دما و فشار بالا.

کلاس E: مناسب برای اعماق ft ۱۰۰۰0  تا ۱۴۰۰۰ (m ۴۲۷۰ - ۳۰۵۰) و تحت شرایط دما و فشار بالا.

کلاس F: مناسب برای اعماق ft ۱۰۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰ (m ۴۸۸۰- ۳۰۵۰) و تحت شرایط دما و فشار بالا.

کلاس G: سیمان پایه مناسب برای سیمان کاری از سطح تا عمق ft ۸۰۰۰ ( m۲۴۴۰). می تواند با اضافه شدن افزودنی ها دربازه ی وسیعی از عمق های مختلف دما، استفاده شود.

کلاس H: یک سیمان پایه برای استفاده از سطح تا عمق ft ۸۰۰۰ (m ۲۴۴۰). با افزودن شتاب دهنده ها و تاخیری ها می تواند در بازه ی وسیعی از عمق و دما استفاده شود.

کلاس J: مناسب برای اعماق ft ۱۶۰۰۰۱۲۰۰۰ (m ۴۸۸۰- ۳۶۰۰) تحت شرایط دما و فشار به شدت بالا استفاده می شود. با افزودن، افزودنی ها می تواند برای بازده ی وسیعی از عمق و دما استفاده می شود.

 

بعضی از سیمان های دیگر وجود دارند که درون طبقه بندی کلی قرار نمی گیرند. این سیمان ها ترکیبات خاصی از پرتلند و افزودنی ها یا سیمان هایی با پایه ی سایر مواد شیمیایی هستند. آن سیمان ها شامل، سیمان پوزلین، دارای تکنولوژی زرین آلی، سیمان منبسط کننده، که حجم را افزایش می دهد، سیمان سیلیکا و آهک برای چاه های داغ، و سیمان های که گرمای کم تولید می کنند برای لایه های موجود در قطب. این سیمان ها، در شرایط کلی به ندرت استفاده می شوند. زیرا پر هزینه تر از سیمان پرتلند هستند یا خصوصیاتی دارند که کمتر از سیمان پرتلند مورد پسند برای عملیات تکمیل چاه هستند.

محبوب ترین ها

خواص سنگ مخزن 15 ارديبهشت 1395 8
اسیدکاری 21 تیر 1395 5
نمودارگیری چاه 11 مرداد 1395 5
خواص سنگ مخزن 23 تیر 1395 3
فرازآوری مصنوعی 15 ارديبهشت 1395 3

پربازدیدترین مطالب

آخرین مطالب گروه