تکمیل چاه

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

وجود سیالات خورنده سازندهای ماسه زا، لایه های بهره ده با فشارهای متفاوت، گرانی و غیرقابل تعویض بودن لوله های جداری، ایمنی چاه های حومه شهری، مسایل زیست محیطی چاه های دریایی، مخازن کم فشار، چاه های تزریقی، تکمیل های فوق پیشرفته و ... موجب لزوم استفاده از لوله مغزی در چاه ها می شوند.

 اگر چاهی فاقد لوله مغزی باشد، لوله های جداری به طور مستقیم در تماس با سیالات خورنده مخزن خواهند بود، که این امر سبب پوسیدگی آنها می شود. تعمیر این چاه ها نیازمند هزینه های هنگفت و زمان طولانی است. در صورت بروز خوردگی در لوله های جداری/آستری در برخی از چاه ها، می توان با پس آویزنمودن  لوله   های آستری تا سطح محل خوردگی لوله جداری را پوشاند.                                                                                                                          

که انجام این امر نیاز به استقرار دکل بر روی چاه و توقف تولید از چاه دارد. البته این عملیات در چاه هایی که با محدودیت قطر مواجه هستند، کاربردی نبوده چرا که سبب افت دبی سیال تولیدی می شود. در بسیاری از موارد، عملیات تعمیر و تکمیل، چاه را برای بازکردن پنجره از درون جداری ها و ایجاد حفره جدید (در صورت بروز مشکل در تولید از حفره اول به خاطر مانده گذاری یا عدم سیمان بندی لایه های بالایی و همجواری با کلاهک گازی، حفره جدید ایجاد می شود) با مشکل روبه رو می کند. در برخی موارد نیز تنها راه مبارزه با خوردگی ناشی از سیالات خورنده لوله های جداری/آستری، استفاده از عملیات تعمیرچاه برای خارج سازی این لوله ها از درون رشته تکمیلی است که این کار، مخارج سنگینی به همراه دارد. وقتی چاهی به لوله مغزی مجهز باشد، این لوله از تماس سیالات خورنده با لوله های جداری و در نتیجه از خوردگی آنها جلوگیری کرده و فقط خود لوله مغزی خورده می شود. در این صورت با اعزام دکل تعمیراتی سبک (WorkOver) و صرف هزینه و زمان اندک، می توان لوله مغزی را از چاه خارج کرده و لوله مغزی جدیدی جایگزین آن نمود. البته می توان با تزریق پیوسته یا متناوب مواد ضدخوردگی و پمپاژ گازوئیل به درون لوله مغزی، سطح داخلی لوله را از ابتدا تا انتها با لایه بسیار نازکی از این مواد پوشاند و از تماس مستقیم سیالات خورنده پیشگیری کرد.

محبوب ترین ها

خواص سنگ مخزن 15 ارديبهشت 1395 8
اسیدکاری 21 تیر 1395 5
نمودارگیری چاه 11 مرداد 1395 5
تکمیل چاه 02 تیر 1395 3
فرازآوری مصنوعی 15 ارديبهشت 1395 3

پربازدیدترین مطالب

آخرین مطالب گروه