امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

از اواسط دهه ی ۱۹۷۰، با معرفی Drill blank از جنس الماس مصنوعی پلی کریستالین، به عنوان جزء برنده ی مته، خانواده ی جدیدی از مته ها تیغه ای ساخته شد.

 Drill blank ها متشکل از لایه ای از الماس مصنوعی پلی کریستالین با ضخامت تقریبی 64/1 اینچ می باشند که طی یک فرآیند تحت شرایط دما و فشار بسیار بالا بر روی یک زیر لایه ای از کربید تنگستن، چسبانده شده اند. الماس مصنوعی، حاوی بسیاری از کریستال های کوچک الماس می باشند که به هم چسبیده اند. صفحات تورق کریستال های الماس دارای امتداد و جهات نا منظمی می باشند که از پیشرفت شکست یک تکه ی الماس ناشی از ضربه به کل برنده ی مته جلوگیری می کند الماس مصنوعی فشرده ی پلی کریستالین یا به ماتریکس بدنه ی از جنس کربید تنگستن و یا به پایه ای از کربید تنگستن که بر روی بدنه ی فولادی مته سوار شده است، چسبانده می شود

مته های PCD، هنوز هم در حال تکامل با سرعت زیادی می باشند. این نوع از مته ها در سازندهای نرم، سفت و با سختی متوسط و در سازندهای ناسایشی که حالت چسبندگی ندارند، هترین کارآیی را دارا می باشند. از به کار بردن مته های PCD در حفاری سازندهای کربنات و تبخیری یکنواخت بدون رگه های سفید پلمه سنگی، نتایج مطلوبی گرفته شده است. همچنین استفاده ی موفقیت آمیز از این مته ها در سازندهای ماسه سنگی، لای سنگی و پلمه سنگی به اثبات رسیده است. با وجود این پدیده ی گلی شدن مشکل جدی در سازندهای چسبناک و بسیار نرم بوده و سائیدگی سریع برنده های مته و شکست آنها نیز از مشکلات جدی در سازندهای زبر و سخت می باشد. همانند آنچه که در مته های تیغه ای سابق با برنده های فولادی داشتیم، پارامترهای هیدرولیکی مته می توانند نقش بسزایی را در کاهش اثر پدیده ی گلی شدن مته بازی کنند.

همچنین شکل مته یا پروفایل تاج آن، ویژگی مهم طراحی مته های PCD می باشد. علاوه بر پروفایل های تک مخروطه با انواع مخروط ها و پروفایل های ته پهن برای مته های PCD استفاده می شوند. معمولاً عمل تمیز کردن هیدرولیکی مته در مته های PCD با بدنه ی فولادی با استفاده از جت ها، و در مته های PCD از نوع بدنه ی ماتریکس با استفاده از مجراهای آب انجام می گیرد.

از دیگر ویژگی های مهم طراحی مته های PCD شامل اندازه، شکل و تعداد برنده های استفاده شده و زاویه ی برخود بین جزء برنده و سطح سازند می باشند. امتداد برنده ی مته بر حسب شیب عقب، شیب جانب و جای باز کنده ها یا درمعرض بودن برنده ها، تعریف می شود.

در حال حاضر اندازه ی استاندارد زاویه ی منفی شیب عقب برابر با  ۲۰ در بسیاری از مته ها PCD می باشد . با این وجود، از زاویای کوچکتر شیب عقب نیز که برای سازندهای نرم مناسبتر می باشند، مخصوصاً در مته های PCD از نوع بدنه ی ماتریکس، استفاده می گردد. شیب جانب، تکه سنگ های ایجاد شده در ته چاه را به اطراف چاه هدایت می کند. در معرض بودن برنده ی مته، فضایی را برای برنده های مته ایجاد می کند تا ته چاه را بدون وارد شدن ضربه به بدنه ی مته و ایجاد انسداد در بابر برنده های مته، حفاری کند. 

جهت و امتداد برنده باید طوری انتخاب شود تا مناسب استفاده در سازند سخت در حال حفاری باشد. در سازندهای نرم و ملایم (غیر ساینده) ‌که سایش مته بسیار کم اتفاق می افتد، می توان جهت و امتداد برنده ها را طوری تنظیم کرد تا مته حالت هجومی بیشتری را داشته باشد. برای جلوگیری از سایش بیش از اندازه ی مته ها در سازندهای با دمای بالا یا سازندهایی که در آنها سرعت سایش بسیار زیاد می باشد، می توان جهت و امتداد برنده های مته را طوری تنظیم کرد تا حالت هجومی کمتری داشته باشند همچنین، جهت و امتداد برنده ها وابسته به سرعت مورد نظر برای برنده ها می باشد که این نیز به نوبت خود وابسته به فاصله ی محل قرار گرفتن برنده ها از مرکز چاه می باشد.

محبوب ترین ها

خواص سنگ مخزن 15 ارديبهشت 1395 8
اسیدکاری 21 تیر 1395 5
نمودارگیری چاه 11 مرداد 1395 5
خواص سنگ مخزن 23 تیر 1395 3
تکمیل چاه 02 تیر 1395 3

پربازدیدترین مطالب

آخرین مطالب گروه

مطالب مرتبط

1802
1171
تکنیک های حفاری
1049
1202