امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دکل های حفاری جک آپ در سال 1945 میلادی معرفی شدند و از روز اول محبوبیت خوبی به دلیل ویژگی های مناسب در صنعت حفاری یافتند. جک آپ ها از نوع دکل های قابل حرکت و دریایی هستند که برای کشف و توسعه میادین نفتی از آنها استفاده می شود.

در حقیقت، تعداد زیادی از این نوع دکل ها در حال حاضر در حال انجام کار برروی پروژه های مختلف در شرایط مختلف آب و هوایی هستند.

دکل های جک آپ یکی از دو نوع اصلی دکل های دریایی با پایه های ثابت هستند که در این حالت دکل برروی آب شناور نخواهد شد. در این نوع دکل ها پایه ها بروی کف دریا نصب می شوند و سپس کل سیستم حفاری توسط جک های قدرتمند به سمت بالا هدایت شده و بالای سطح آب قرار می گیرد. دکل های جک آپ با توجه به پایداری بسیار خوب در شرایط مختلف در مقایسه با دیگر دکل های حفاری، فادر به حفاری چاه هایی تا عمق 350 فوت می باشند. زمانی که حفاری عمیق تری در دریا نیاز باشد، دکل های نیمه شناور و کشتی حفاری گزینه های مناسب تری برای اکتشاف و توسعه خواهند بود.

زمانی که پایه های جک آپ به دریا متصل نباشد، این دکل ها همانند کشتی بروی آب شناور خواهند شد، که این ویژگی باعث حمل و نقل بسیار آسان جک آپ ها می باشد. همچنین، بعضی از این نوع دکل ها دارای سیستم کنترل بوده و حتی برای حمل و نقل نیازی به حمل کننده دیگر نمی باشد.

جک آپ ها می توانند دارای سه یا چهار پایه اصلی باشند، صرف نظر از تعداد، این پایه ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

1-Open-truss legs

2- Columnar legs

دسته اول از از استیل ساخته شده و توانایی بسیار بالایی در مقابله با نیروهای خارجی را دارد که باعث پایداری خوب آنها می شود. دسته دوم از لوله های قطور استیل با کیفیت پایینتر ساخته شده که قیمت پایین تری نسبت به نوع اول دارند.پایه های نوع دوم از پایداری به مراتب کمتری نسبت به نوع اول برخوردار است و نمی تواند به خوبی در مقابل نیروهای وارد از طرف امواج آب ایستادگی کند. با توجه به این موضوع، نوع دوم تنها در دکل های مورد استفاده در دریا تا عمق 250 فوت کاربرد دارد.

محبوب ترین ها

خواص سنگ مخزن 15 ارديبهشت 1395 8
اسیدکاری 21 تیر 1395 5
نمودارگیری چاه 11 مرداد 1395 5
تکمیل چاه 02 تیر 1395 3
فرازآوری مصنوعی 15 ارديبهشت 1395 3

پربازدیدترین مطالب

آخرین مطالب گروه

مطالب مرتبط

1323