امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

عرضه و تقاضا یک مدل اقتصادی می‌باشد که اثر قیمت را بر روی مقدار در بازار رقابتی بررسی می‌کند .قیمت بر روی مقدار تقاضا از طرف مصرف‌کنندگان و مقدار تولید از طرف عرضه‌کنندگان اثر می‌گذارد.

در نتیجه اقتصاد در قیمت و مقدار به تعادل می ‌رسد. سایر عوامل موثر در تعادل اقتصادی نیز در این مدل باعث  تغییر تقاضا و عرضه می‌شوند.

عرضه 
عبارتست از جریان کالا/خدمات به بازار برای برآوردن تقاضا. همچنین می‌توان گفت: مقدار کالا و خدماتی است که تولید کنندگان حاضرند در قیمت های مختلف در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند. شایان ذکراست که عرضه بستگی به دو عامل دارد:
1-درآمد
۲-هزینه تولید
همچنین با ثابت در نظرگرفتن بعضی عوامل در کوتاه مدت یک رابطه مثبت بین مقدار عرضه کالا یا خدمات و قیمت آن ایجاد می‌شود که به قانون عرضه شهرت دارد.

تقاضا
یعنی میل و خواست و توانایی یک فرد برای دریافت کالا یا خدمت خاص. منحنی تقاضا مکان هندسی مجموعه نقاطی است که یک فرد برای بدست آوردن کالا یا خدماتی حاضر به پرداخت چه میزان پول است و یک تولید کننده به ازای هر قیمتی مایل به چقدر تولید است.

شیب منحنی تقاضا منفی است، یعنی اینکه هر چقدر قیمت افزایش یابد مقدار تقاضا کاهش می‌یابد. عوامل زیادی به جز قیمت بر روی تقاضای افراد موثر است که از آن جمله می‌توان به قیمت کالاهای جانشین و مکمل، سلیقه مصرف کنندگان، انتظارات از آینده و میزان درآمد مصرف کنندگان اشاره نمود.
قانون تقاضا نیز به این معنی که با افزایش قیمت، مقدار تقاضا کاهش یافته و در مقابل با کاهش قیمت، مقدار تقاضا افزایش می‌یابد. به رابطه منفی قیمت و تقاضا قانون تقاضا می‌گویند.

كشش تقاضا و عرضه اگر قيمت افزايش پيدا كند تقاضا كاهش و اگر قيمت كاهش پيدا كند، تقاضا افزايش پيدا مي كند. طبق اين افزايش قيمت با ثابت بودن ساير عوامل مي بينيم كه چه قدر تقاضا كاهش مي يابد، اين حساسيت را در اقتصاد به نام كشش (Elasticity) مي نامند.

كشش قيمتي تقاضا كشش قيمتي تقاضا واكنش و حساسيت مصرف كننده را در برابر قيمت اندازه گيري مي كند. كشش قيمتي تقاضا E معمولا منفي است و در اقتصاد E بزرگ را به e كوچك داخل قدر مطلق نمايش مي دهند.

انواع مختلف كشش قيمتي تقاضا:

هنگامي كه قيمت كالا يك درصد تغيير كند ممكن است تقاضاي آن كالا بيشتر يا كمتر از يك درصد تغيير كند. كه حالت هاي مختلف دارد.

1-تقاضايي با كشش  e > 0 

هرگاه درصد تغييرات مقدار تقاضا بيش از درصد تغييرات كه در قيمت ايجاد مي شود باشد كالاي با كشش است. مثلا كالاهاي كه مشابه همديگر است و براي مصرف كننده مطلوبيت يكسان دارد.

2- تقاضايي بي كشش  e < 0  

هرگاه تغييرات يك درصد در قيمت، مقدار تقاضا كمتر از يك درصد تغيير كند كالا بي كشش است.

3- تقاضايي كاملا با كشش  ∞- = e   

هرگاه با تغييرات بسيار ناچيز قيمت مقدار تقاضا به شدت تغيير كند، به گونه كه مقدار تقاضا به صفر برسد. مثلا كالاهايي كه دقيقا مشابه يگديگر اند و براي مصرف كننده مطلوبيت يكسان دارد.

4- تقاضايي كاملا بي كشش 0= e

هرگاه با تغيير قيمت مقدار تقاضا تغيير نكند ميگويم تقاضا نسبت به قيمت كاملا بي كشش است.

5- تقاضاي با كشش واحد 1 = e

هرگاه به ازايي يك در صد تغيير در قيمت تقاضا نيز يك درصد تغيير كند.

 

به طور کلی تقاضا برای نفت کاهش نخواهد یافت و این سبب می‌شود که نفت تبدیل به اهرمی کلیدی برای اقتصاد جهانی در سال‌های آتی شود. دنیای تازه‌ای که این قیمت‌های بالاتر نفت خواهند ساخت، تأثیرات قابل توجهی بر ساختار مناسبات سیاسی کشورها خواهد گذاشت.

 

 

 

محمدجواد عباسیان
منبع : سایت اوپک و مجامع انرژی

محبوب ترین ها

خواص سنگ مخزن 15 ارديبهشت 1395 8
اسیدکاری 21 تیر 1395 5
نمودارگیری چاه 11 مرداد 1395 5
تکمیل چاه 02 تیر 1395 3
فرازآوری مصنوعی 15 ارديبهشت 1395 3

پربازدیدترین مطالب

آخرین مطالب گروه