نمودارگیری چاه

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 مخازن نفت و گاز در نواحی عمیق زیر زمین قرار دارند. مهندسان و زمین شناسان قادر به بررسی سازندهای سنگی در محل نیستند، بنابراین از ابزاری هایی به نام پراب (Sonde) برای این کار استفاده

می کنند. متخصصین این ابزارها را درون چاه می برند و خواص زیر سطحی را اندازه گیری می کنند. اطلاعات به عنوان یک مجموعه از اندازه گیری ها که  بازه ای از عمق را پوشش می دهد نمایش داده می شود که به آن نمودار چاه می گویند. معمولاً چندین ابزار به طور همزمان توسط رشته ی نمودارگیری اجرا می شوند، و ترکیب نتایج مفید تر از هر اندازه گیری مجزا می باشد.

نمودار چاه اولین بار در سال 1927 در میدان Pechelbronn در فرانسه بدست آمد. ابزاری که توسط Conrad و Marcel Schlumberger اختراع شد، مقاومت الکتریکی زمین را اندازه گرفت. مهندسان توسط پرابی که از سیم درون چاه آویزان بود، به ازای هر متر یک نقطه اطلاعاتی را ثبت کردند. نمودار اطلاعاتی تغییرات مقاومت آنها موقعیت نفت را مشخص کرد.

تکنیک های نمودارگیری:

  1. چاه باز (Open-hole)بلافاصله بعد از حفاری یک چاه، عملیات نمودار گیری انجام می شود زیرا زمان مناسبی برای استفاده از ابزارهای نمودارگیری چاه باز (Open-hole) جهت تعیین خواص سنگ هاست.
  2. چاه با لوله جداری (Cased-hole): حفاران برای پایداری چاه از لوله های جداری و سیمان استفاده می کنند. فلزی بودن لوله جداری با بسیاری از اندازه گیری های نمودارگیری تداخل دارد و باعث ایجاد مشکل می شود، اما در طول 30 سال گذشته توانایی اندازه گیری خواص سازند و شناسایی موقعیت نفت موجود در پشت لوله جداری با استفاده از نمودارگیری چاه های دارای لوله جداری به طور چشمگیری بهبود یافته است. علاوه بر این، بسیاری از ابزارهای مربوط به  چاه های دارای لوله جداری، دبی جریانی سیال و سایر پارامترهای تولیدی را در چاه اندازه می گیرد یا پیوستگی لوله جداری و سیمان را بررسی می کند.

انواع نمودارگیری ها

اولین هدف نمودارگیری در ناحیه اکتشافی یافتن موقعیت هیدروکربن ها در چاه است. سپس کارفرمایان تعیین می کنند که اگر منابع اقتصادی باشد چاه کامل شود و سپس شروع به تولید کند. نمودارگیری پارامترهای اولیه تخلخل، اشباع نفت و گاز و ضخامت لایه تولیدی را مشخص می کند. بیشتر ابزارهای نمودارگیری بر اساس اندازه گیری های الکتریکی، هسته ای یا صوتی هستند.

 

 

 

  1. نمودارگیری مقاومت و خودبخودی (Resistivity and spontaneous (SP) logging)
  2. نمودارگیری صوتی (Acoustic logging)
  3. نمودارگیری هسته ای (Nuclear logging)
  4. نمودارگیری تخصصی
  5. نمودارگیری تولیدی

 

 

محبوب ترین ها

خواص سنگ مخزن 15 ارديبهشت 1395 8
اسیدکاری 21 تیر 1395 5
نمودارگیری چاه 11 مرداد 1395 5
تکمیل چاه 02 تیر 1395 3
فرازآوری مصنوعی 15 ارديبهشت 1395 3

پربازدیدترین مطالب

آخرین مطالب گروه