نمودارگیری چاه

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

نمودارگیری تولید با استفاده از نمودار دما در دهه 1930 شروع شد. در آن زمان از نمودار دما برای مشخص کردن نقاط یا فواصل ورود سیال به چاه استفاده می شد.

به عنوان مثال با دانستن اینکه هنگامی که گاز منبسط می شود، دمای آن کاهش می یابد و با استفاده از این پدیده نقاط ورود گاز به چاه را مشخص می کردن در دهه 1940 ، نمودار های « سرعت سیال » ( دبی سنج ) و « فشار » به نمودار دما اضافه شده اند تا اطلاعات مفصلی از شرایط چاه به دست آید. نوع سیال موجود در چاه می تواند با استفاده از گرادیان یا شیب فشار مشخص شود. مقدار سیال تولید یا تزریق شده به هر لایه از طریق نمودار دبی سنج مشخص می گردد.

در اواسط دهه 1960، ابزار های دیگری به PLT اضافه شدند تا اطلاعات دقیق تر و جزئی تری از شرایط چاه به خصوص در جریان چند فازی ارائه دهند. نمودار های چگالی سیال با ظرفیت خازنی انباشتگی آب، (Water Holdup) برای مشخص کردن شرایط پیچیده جریان چند فازی و رفتار هر سیال به کار گرفته شدند. همچنین استفاده از نمودار های « بندش سیمان » برای ارزیابی تکمیل چاه گسترش یافت.
در کنار تحول و پیشرفت ابزارهای  PLT، روش های تفسیر نیز گسترش یافت. این پیشرفت ها به ویژه در زمینه رفتار سیالات و جریان های چند فازی بوده است. تحقیق در زمینه ابزار و روش های تفسیر PLT هنوز هم در حال انجام است.  هر چند در 50 سال گذشته ابزار نمودارگیری تولید پیشرفت قابل ملاحظه ای کرده اند ، اما فن آوری های اندازه گیری خصوصیات سیال هنوز هم در پاره ای موارد محدود است، خصوصاً هنگامی جریان چند فازی برقرار باشد. اکثر روش های تعیین پروفایل جریان، در مورد جریان های یک فازی نتایج دقیقی می دهند. در جریان های چند فازی شرایط نسبت به جریان یک فازی خیلی پیچیده تر است و نمودار گیری نتایج غیر دقیق و یا حتی اشتباه می دهد. وجود جریان چند فازی از دو جهت عمده باعث پیچیدگی جریان می شود:
توزیع فاز ها در سطح مقطع لوله یکنواخت نیست.
خواص سیال در هر زمان و در هر مکان تغییر می کند.
این موضوع تعجب آور یا نا امید کننده نیست چون ما تلاش می کنیم از فاصله دور ، خصوصیات دو یا چند سیال را به طور همزمان در محیط پیچیده چاه اندازه گیری کنیم ، علاوه بر اینکه اندازه گیری سرعت و دیگر خواص سیال حتی در شرایط کنترل شده آزمایشگاه هم مشکل است. باید توجه داشت که در PLT خواص نمونه های کوچکی از سیال چاه اندازه گیری می شود. 

كاربرد نمودارهاي نگار توليد در بهره برداري از چاههاي نفت 

نمودار های نگار تولید یا (Production Logging Tests (PLT دسته ای از روش های نمودار گیری است که در یک چاه تولیدی یا تزریقی تکمیل شده رانده شده و هدف آنها بررسی رفتار و عملکرد سیال در چاه و نواحی اطراف آن است. در واقع بر خلاف نمودارهای ارزیابی سازند (Formation Evaluation Logs ) که با قسمت سنگ مخزن سروکار دارند و عمدتاً سعی می شود به کمک آن ها بتوان پارامترهایی نظیر تخلخل، اشباع شدگی، شعاع صدمه دیدگی، ضخامت لایه تولیدی و لیتولوژی سازند را بدست آورد. در نمودار های تولید ما با سیال مخزن سروکار داریم و با ارزیابی جریان سیالات درون لوله تولید (Tubing)، بیرون لوله و یا حتی بطور مستقیم ارزیابی نحوه تکمیل چاه (Well Completion) می پردازیم.
در سالهای اخیر، استفاده از PLT شامل کاربردهایی از مراحل ابتدایی حفاری تا آخرین مراحل تولید چاه و توسعه مخزن است. بیشترین کاربرد های رایج نمودارهای تولید عبارتند از: اندازه گیری پروفایل جریان چاه، تشخیص مشکلات مکانیکی چاه، ارزیابی کیفیت تکمیل چاه، تعیین وضعیت مخزن، ارزیابی تاثیر عملیات انگیزش چاه، تعیین زون های تولیدی.
PLT  می تواند ابزاری قدرتمند در ارزیابی عملکرد چاه و یا مخزن باشد. آگاهی از توانمندی ها و محدودیت های ابزار های PLT و نیز آگاهی از نوع مشکلاتی که با کمک PLT مشخص می شود برای استفاده صحیح و موثر از این لازم است. Wade و همکارانش با اشاره به چاه های تولیدی ، کاربرد PLT را در یافتن پاسخ این سوال دانسته اند که « چه مقدار از چه نوع سیال هایی و از چه ناحیه ای وارد چاه می شود ؟ نمودارهای توليد کاربردهای بسيار گسترده و وسيعی دارند. ما در استفاده از نمودارهای توليد با هيچ گونه محدوديتی مواجه نیستیم، و این نمودار ها بخوبی در چاه های حفره باز و دارای لوله جداری و نیز در چاههای توليدی و تزريقی و همچنين در چاه های افقی، عمودی و جهت دار و بطور کلی از زمان شروع حفاری تا هنگامیکه چاه در مرحله ازدیاد برداشت قرار می گیرد قابل استفاده مي باشند. اما عمدتاً از اين نمودارها براي شناسايی مشکلات چاه های تولیدی و تعیین پروفایل تولید استفاده می شود.
ابزار های مورد استفاده در نمودار های تولید عبارتند از : دما، فشار، سرعت سنج پروانه ای، کالیپر، اشعه گاما، چگالی سیال و پس ماند آب. به منظور صرفه جویی در زمان و هزینه، این سنسور ها می توانند با هم ترکیب شده و به عنوان یک ابزار از طریق کابل چاه پیمایی به درون چاه فرستاده شوند و همزمان داده های سیال و فشار را که مستقیماً به مقدار و ماهیت تولید از هر نقطه ورودی و خروجی به چاه می باشد ثبت کنند.

 

محبوب ترین ها

خواص سنگ مخزن 15 ارديبهشت 1395 8
اسیدکاری 21 تیر 1395 5
نمودارگیری چاه 11 مرداد 1395 5
خواص سنگ مخزن 23 تیر 1395 3
فرازآوری مصنوعی 15 ارديبهشت 1395 3

پربازدیدترین مطالب

آخرین مطالب گروه