امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اولین نوع عمده نفت خام پارافین ها هستند که آلکالین نیز نامیده می‌شوند. فرمول کلی پارافین‌ها CnH2n+2 می‌باشد. ساده ترین و سبک‌ترین مولکول سری پارافین ها،متان با فرمول CH4 است. پارافین های با کمتر از پنج اتم کربن، در فشار و حرارت عادی به شکل گازی هستند. غلاوه بر متان، دیگر پارافین های گازی عبارتند از اتان، پروپان و بوتان.برای سادگی اینها گاهی C1 تا C4 نیز نامیده می‌شوند.

از C5 تا C15پارافین ها در حرارت و فشار عادی مایع هستند. هیدروکربن های با بیشتر از 15 اتم کربن به شدت گرانرو یا ویسکوز هستند و حالت واکس های جامد را به خود می‌گیرند. انواع پارافین ها تا C40 و بالاتر از آن مشاهده شده اند. دو نوع اساسی از مولکول های پارافینی وجود دارند که هردوی آنها دارای ترکیب یکسانی هستند و در طول یک سری با افزایش اتم کربن و دو اتم هیدروژن پدید می آیند. یک سری از آنها شامل مولکول با زنجیره مستقیم یا عادی بوده و دیگری مولکول های با زنجیره شاخه دار است که ایزوپارافین نامیده می شود.

در نفت های خام انواع نرمال پارافین ها از نوع شاخه دار معمول تر می باشند. اگرچه از نظر شیمیایی این دو کاملا یکسان اند ولی شکل ساختمانی آنها بر روی ویژگی های فیزیکی تاثیر می گذارد. برای مثال، پارافین های نرمال با زنجیره مستقیم نقطه جوش بالاتری نسبت به ایزوپارافین های شاخه دار معادل خود دارند.

پارفین ها تشکیل دهنده اصلی هیدروکربن های گازی هستند. آنها همچنین در نفت سفید و گازوئیل که بیش از 30 درصد نفت خام را تشکیل می دهند فراوان می باشند.

محبوب ترین ها

خواص سنگ مخزن 15 ارديبهشت 1395 8
اسیدکاری 21 تیر 1395 5
نمودارگیری چاه 11 مرداد 1395 5
تکمیل چاه 02 تیر 1395 3
فرازآوری مصنوعی 15 ارديبهشت 1395 3

پربازدیدترین مطالب

آخرین مطالب گروه