امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آن دسته از برهم‏کنش‏های سنگ و سیال که سبب آسیب سازند می‏شود نتیجه‏ی تماس مستقیم با کانی‏های پر کننده‏ی حفره یا چسبیده به دیواره‏ی حفره است.

 آنالیز کانی‏شناسی، فراوانی، اندازه، هندسه و ریخت‏شناسی این کانی‏ها را می‏توان توسط میکروسکوپ الکترون (Scanning Electron Microscope) انجام داد. اگرچه با استفاده از SEM می‏توان برای آنالیز شیمیایی کیفی و کمی استفاده کرد اما نتایج این روش می‏بایست حتما در کنار نتایج سایر روش‏ها مانند ریزبینی نوری قطبی و انکسار اشعه ایکس مورد استفاده قرار گیرد تا بتوان اطلاعاتی در خصوص فازهای کریستالی و غیرکریستالی بدست آورد.

همچنین می‏توان از روش طیف‏بینی انتشاری انرژی (EDS) در حین آنالیز SEM استفاده کرد تا اطلاعاتی در خصوص کانی‏های حاوی آهن حاصل شود. انواع مختلف SEM موجود است. زمینه‏های مورد استفاده SEM همچنان در حال توسعه و افزایش است. برای نمونه از SEM برای مشاهده‏ی تغییرات ساختار حفره در فرآیند به دام افتادن رسوب در محیط متخلخل استفاده می‏شود. همچنین از SEM برای مشاهده‏ی توزیع سیالات با در نظر داشتن شکل و توزیع فضایی دانه‏ها و رس‎ها در فضای حفره استفاده می‏شود. از این روش همچنین می‏توان جهت بررسی و ارزیابی ترشوندگی سنگ مخزن و تغییر آن استفاده کرد. 

نحوه‏ی عملکرد  SEM  بر اساس تشخیص و بررسی تشعشعات صادره از یک نمونه در شرایطی که طیفی از الکترون‏های پر انرژی بر روی نمونه متمرکز شده است، می‏باشد. با این روش می‏توان به تعیین ویژگی‏های مختلف نمونه (همچون ترکیب و توپوگرافی) پرداخت.

محبوب ترین ها

خواص سنگ مخزن 15 ارديبهشت 1395 8
اسیدکاری 21 تیر 1395 5
نمودارگیری چاه 11 مرداد 1395 5
خواص سنگ مخزن 23 تیر 1395 3
تکمیل چاه 02 تیر 1395 3

پربازدیدترین مطالب

آخرین مطالب گروه

مطالب مرتبط

1064
خواص سنگ مخزن
1008
خواص سنگ مخزن